Kur priduoti automobilines atliekas?

Lina/ December 2, 2021/ Automobilių dalys, Patarimai vairuotojams

Transporto priemonių priežiūros atliekoms priskiriami hidrauliniai (sutepti) amortizatoriai, akumuliatoriai, kuro ir alyvos filtrai, alyvuotos skudurai ir absorbentai, alyvos atliekos, padangos ir kitos transporto priemonių priežiūros metu susidarančios atliekos.

Jei automobilį remontuosite garaže, atliekos ten ir liks

Transporto priemonių techninės priežiūros darbuotojai transporto priemonės savininkui negrąžina priežiūros proceso metu susidariusių atliekų. Jei patys keičiate automobilio detales, tuomet senas reikia pristatyti automobilių atliekų tvarkytojams arba į didelių gabaritų atliekų aikšteles. Dėl priėmimo sąlygų iš anksto susisiekite su atliekų tvarkytoju ar atliekų aikštelės darbuotoju. Keičiant padangas autoservise, senosios turi būti priimamos nemokamai. Prekybininkai privalo iš kliento nemokamai priimti nenaudojamas padangas, jeigu jos skirtos to paties tipo transporto priemonei ir jų atiduodama tiek, kiek perkama. Gyventojai senas padangas taip pat gali nugabenti į atliekų surinkimo aikšteles. Priklausomai nuo savivaldybių patvirtintų priėmimo sąlygų, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės iš vieno gyventojo priima nemokamai iki 4 ar 5 nebenaudojamų padangų per metus. Prieš pristatydami padangas, susisiekite su aikštelių darbuotojais. Gamintojų ir importuotojų asociacija finansuoja autoservisų atliekų sutvarkymą, todėl UAB „Atliekų tvarkymo centras“ (ATC) nemokamai arba sumokant atliekų turėtojui surenka vidaus degimo variklių tepalo, kuro ir oro filtrus, automobilių hidraulinius (tepalinius) amortizatorius), taip pat geromis sąlygomis galite priduoti kitas atliekas (panaudotas padangas, alyvą ir pan.).

Kaip būna, kai aplinkosaugininkai netvarko atliekų, jas tvarkome patys

Pagrindinė problema – atliekų gabenimas, nes dabartinė sistema kasmet į surinkimo punktą leidžia nemokamai nuvežti tik tam tikrą atliekų kiekį, o vėliau bus apmokestinama. Be to, mišrios šiukšlės dažniausiai išmetamos atokiose vietovėse. Žinoma, dabar atliekų pridėti lengviau nei prieš septynerius ar aštuonerius metus. Aplinkos apsaugos agentūros naujausiais duomenimis, 2018 metais gamintojai ir importuotojai patiekė vidaus rinkai 21,59 tūkst. tonų alyvos, tačiau buvo surinkta ir perdirbta tik apie ketvirtadalį alyvos atliekų, skaičiuojant nuo viso rinkoje parduoto kiekio. Rinkos dalyvių vertinimu, šalyje parduodamos automobilių alyvos kiekis gali siekti apie 25-30 tūkst. tonų per metus, o kasmet sudeginama ar kitaip neteisėtai panaudojama maždaug 6 tūkst. tonų naudoto automobilių tepalo. Augant alyvos pardavimui jau daug metų surenkamos ir perdirbamos alyvos atliekų kiekis nesikeičia – tai parodo, koks yra didelis neteisėtai ir netinkamai šalinamo naudoto automobilių tepalo mastas. Automobilių ir pramonės sektorius kiekvienais metais sukuria dešimtis milijonų tonų alyvos atliekų visame pasaulyje. Tačiau statistika rodo, kad pasaulyje net apie 95 proc. šių atliekų yra sudeginama, patenka į sąvartyną ar neteisėtai pašalinama gamtoje. Visuomenė piktinasi plastiko tarša ar šiukšlėmis gamtoje, tačiau pamiršta, kad naudotas variklio tepalas taip pat sukelia daug neigiamų pasekmių aplinkai ir net žmonių sveikatai.

Naudoti automobilių tepalai yra vienas pavojingiausių taršos šaltinių, nes juose yra tokių teršalų kaip švinas, kadmis ir arsenas

Maža to, vienas litras naftos gali užteršti milijoną litrų vandens. Todėl šis atliekų srautas sukelia daug aplinkos problemų. Jei žiemą įvairiose patalpose nelegaliai šildoma alyva, ji šiltuoju metų laiku nelegaliai impregnuoja tvoras, paviljonus, šiltnamius ir kitas medines konstrukcijas. Perdavus automobilių atliekas pavojingų atliekų tvarkytojams, galime išvengti aplinkos taršos ir ją panaudoti. Pagal Lietuvos teisės aktus, nelegalus alyvos atliekų tvarkymas ir jų deginimas užtraukia gyventojams nuo 250 iki 540 eurų baudą, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 550 iki 1 200 eurų. Jei administraciniai nusižengimai buvo padaryti pakartotinai, bauda išauga nuo 750 iki 2 tūkst. eurų.

Share this Post