Kiek automobilių galima parduoti per metus?

Lina/ December 2, 2021/ Patarimai vairuotojams

Automobilius turime kiekvienas, dėl to ir aktualijos apie juos domina dažną žmogų. Vyriausybė nuo gegužės 1 dienos pradės veikti nauja apskaitos sistema – visi transporto priemonių savininkai bus fiksuojami, tai yra, kiekvienas automobilis Lietuvoje turi turėti unikalią savininko deklaraciją. kodas (SDK). Šį kodą naudokite tik automobiliams parduoti ar registruoti. Iki šiol, įvykdžius sandorį, naujasis automobilio savininkas buvo fiksuojamas tik registracijos metu. Dalis transporto priemonių pirkėjų į registrą nesikreipė ir nesiregistravo savo vardu, todėl prekiautojas liko anonimas, todėl nemokėjo mokesčių. Šiuo metu dalis transporto priemonių perpardavimo sandorių vyksta atsiskaitant grynaisiais pinigais, kurie nėra fiksuojami ar įtraukiami į sistemos apskaitą, todėl taip nuslepiami mokesčiai. Tikėtina, kad dėl to valstybė kasmet praranda apie 40 mln. eurų. Centralizuota transporto priemonių savininkų apskaitos sistema – tai būtina ir neatidėliotina kovos su šešėliniu automobilių verslu priemonė.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pastaraisiais metais ypatingą dėmesį skyrė naudotų automobilių prekybos skyriaus kontrolei

Nuo 2018 iki 2020 metų VMI nustatė beveik 5 mln. Mokėtini papildomi mokesčiai ir rinkliavos. Palyginti su 2018 m., kontroliuojamų mokesčių mokėtojų deklaruoti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įsipareigojimai 2019 metais išaugo 26,8 proc., o ūkio šaka be kontroliuojamų mokesčių mokėtojų – tik 1,3 proc. Tačiau pramonės analizė rodo, kad dažnai nuostolius dėl nelegalių pardavėjų patiria galutinis pirkėjas, todėl turi būti užtikrintas sandorių saugumas, skaidrumas ir atsekamumas. Taigi, nuo 2021 metų gegužės mėnesio savininkų pasikeitimas ir registracija bus du atskiri procesai. Pirma, kai bus keičiamas nuosavybės turėtojas, kas kartą bus suteikiamas unikalus savininko deklaravimo kodas (SDK). Antra, tik turėdamas SDK, asmuo galės registruoti transporto priemonę savo vardu.

Kas yra SDK, kada ir kaip jis pasiekiamas?

SDK yra unikalus transporto priemonės savininko deklaravimo kodas, kuris reikalingas visoms šalies transporto priemonėms ir priklauso Lietuvos gyventojui ar įmonei. Taip pat kiekvieną kartą pasikeitus savininkui generuojamas naujas kodas. Svarbu žinoti, kad nuo gegužės mėnesio bus reikalinga ne tik transporto priemonės registracija, bet ir transporto priemonės pardavimas, SDK. Nuo 2021 m. gegužės 1 d. kai kurie automobilių savininkai automatiškai gaus SDK, o kiti turės patys kreiptis į „Regitra“. Galite tiesiogiai pranešti apie turimas transporto priemones elektroninėje sistemoje ir gauti SDK. Tuo atveju, jei transporto priemonė yra Lietuvos teritorijoje, tačiau ji yra išregistruota arba dar neįregistruota, norint gauti SDK yra numatytas pereinamasis laikotarpis iki 2021 m. liepos 31 d. Kitaip tariant, savininkas turės 3 mėnesius laiko kreiptis į „Regitrą“ ir gauti SDK. Bet, jei pastaruoju atveju transporto priemonę planuojama parduoti ar registruoti, tuomet SDK reikia gauti prieš atliekant šiuos veiksmus ir nelaukti liepos 31 dienos. Na, o kalbant apie tas situacijas, kai transporto priemonė jau įsigyta užsienyje ir dar tik bus įvežta, jos savininkui SDK reikės gauti prieš transporto priemonę įvežant į Lietuvos teritoriją.

Užbaikite operaciją tinkamai

Prieš pasirašant pirkimo-pardavimo sutartį labai svarbu išsiaiškinti, ar automobilis turi SDK, nes be jo automobilio nuosavybės ir registracijos deklaruoti negalima.

Pareiškimas apie nuosavybės pasikeitimą. Proceso seka:

Visų pirma automobilių pirkėjams reikia kreiptis į „Regitrą“ ir internetu arba filiale užpildyti automobilio pirkimo deklaracijos formą.Automobilio pirkimo deklaracijos formoje pateikiama tokia informacija kaip pirkimo–pardavimo sutartis ir SDK. Tada automobilių pardavėjas turi patvirtinti išsamią pirkėjo pateiktą informaciją. Tai taip pat galite padaryti internetu arba filiale. Abi šalys šį veiksmą atliks per 5 darbo dienas nuo sandorio datos (sąlygos skaičiuojamos kartu). Tik tokiu būdu naujasis automobilio savininkas gaus naują SDK, ištrins senąjį, o automobilio savininkas sistemoje taps deklaruotu automobilio savininku.

Share this Post